Contact Us | About Us | Volunteer | Local Links           
Past Events Archive



Past Events Archive
2nd Annual Jefferson Township Photo Contest

Contest winners' photos on display in the Jefferson Township Municipal Building

The second annual Jefferson Township Bicentennial Photo Contest winners have been chosen, and their beautiful black and white as well as color photographs are on display in the Council Chambers at the Jefferson Township Municipal Building, 1033 Weldon Road until December 12 th from 9 AM to 9 PM Sundays through Saturdays.

The categories include  Human Interest, Landscape, Nature, Digital, Special Effects, Architecture, Sports & miscellaneous subject matter. The committee was quite pleased and impressed with the number of entries received, and the judges had a difficult time choosing the winner because all the photographs submitted were winners in their own right. But the decisions were made for first, second and third place as well as honorable mention

B &W Architecture

1. Irving Fishman - West Milford
2. Chuck Kinsinger - Sparta
3. Danielle Rowan - Oak Ridge

Color Architecture

1. Don Freeman - Oak Ridge
2. Renee Moran - Oak Ridge
3. Phil Shaming Sparta
Honorable Mention - Brian Madigan - Hardyston
Honorable Mention Robert Ayers - Lake Hopatcong

Digital Special Effects

1. Peter Richter - Oak Ridge
2. Robert Ayers - Lake Hopatcong
3. Jean Burk-Ujvary - Lake Hopatcong
Honorable Mention - Anthony Lawson - Lake Hopatcong
Honorable Mention - Jean Burk-Ujvary - Lake Hopatcong

B&W Human Interest

1. Peter Richter - Oak Ridge
2. Irving Fishman - West Milford
3. Ashley Lamwers - Oak Ridge
Honorable Mention - Jill Ayers - Lake Hopatcong
Honorable Mention - Margaret Babich - Oak Ridge

Color Human Interest

1. Karen Maurer - Oak Ridge
2. Jill Ayers - Lake Hopatcong
3. Renee Moran - Oak Ridge
Honorable Mention - Rich Dahn - Sparta
Honorable Mention - Todd Ullrich - Oak Ridge

B&W Landscape

1. Susan Lawson - Lake Hopatcong
2. Todd Ullrich - Oak Ridge
3. John Langhans - Oak Ridge
Honorable Mention - Roxanne M. Poon - Sparta
Honorable Mention - Pat Gallagher - Lake Hopatcong

Color Landscape

1. John Langhans - Oak Ridge
2. Dana Salmon - Oak Ridge
3. Phil Shaming Sparta
Honorable Mention - Don Freeman - Oak Ridge
Honorable Mention - John Langhans - Oak Ridge

Nature

1. Pat Gallagher - Lake Hopatcong
2. Don Freeman - Oak Ridge
3. John Markanich - West Milford
Honorable Mention - Jill Ayers - Lake Hopatcong
Honorable Mention - Karen Maurer - Oak Ridge

B&W Open Category

1. Irving Fishman - West Milford
2. Ashley Lamwers - Oak Ridge
3. Ashley Lamwers - Oak Ridge
Honorable Mention - Rich Dahn Sparta
Honorable Mention - Chuck Kinsinger Sparta

Color Open Category

1. Dana Salmon - Oak Ridge Best Of Show
2. John Markanich - West Milford
3. Peter Richter - Oak Ridge
Honorable Mention - Lenore Bender - Lake Hopatcong
Honorable Mention - June Anderson - West Milford

B&W Sports

1. Margaret Grochalka Wharton

Color Sports

Lou Evangelista - Hewitt